شنبه, 06 مرداد 1397 ساعت:20:41:46 - تعداد بازدید: 1054

چرا می‌گوییم اسراییل ضعیف شده است؟

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور،‌ در نشست خبری «ابعاد،‌ پیامدها و چشم‌انداز یهودی‌سازی کشور فلسطین»،‌ که عصر روز شنبه ششم مرداد 97،‌ در موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان برگزار شد،‌ دو تن از کارشناسان در واکنش به اظهارات سعدالله زارعی،‌ مبنی بر این که «طرح قانون کشور یهود،‌ نشانه ضعف اسراییل است نه قدرت آن»، نقدهایی داشتند. آنان معتقد بودند این سخن صحیح نیست و رژیم صهیونیستی قوی‌تر شده و اقدامات این رژیم گویای این وضعیت است. سعدالله زارعی،‌ در پاسخ به این دیدگاه، ‌نکاتی را برشمرد. در یادداشت زیر نکات مذکور آورده شده است:‌

در باره وضعیت اسرائیل اصلاً نیازی نیست که ما بخواهیم از زبان خودمان وضعیت را تجزیه و تحلیل کنیم بلکه آن چیزی که امروزه توسط خود صهیونیست‌ها مطرح می‌شود حکایت از ضعف و شرایط رو به ضعف آنها دارد. این چیزی نیست که ما ادعا کرده باشیم بلکه مسئله روشنی است؛ اسرائیلی‌ها در این ایام نتوانستند به موضوعاتی که به شدت به آنها بها می‌دادند، برسند. 3 نکته و علامت در این باره وجود دارد که به آن اشاره می‌کنم:

1. اسرائیلی‌ها می‌خواستند شرایط سوریه به نفع آنها متحول شود و همان‌طور که در سال 1967 تا 1973 از خطرات امنیتی مصر به سلامت عبور کردند، از وضعیت امنیتی سوریه هم به سلامت عبور کنند. خیلی هم به آن دل بسته بودند؛ اما امروز شاهد آن هستیم که حتی در متوقف کردن عملیات نظامی در درعا و قنیطریه که فشار زیادی از سوی امریکایی‌ها وجود داشت، موفق نبودند و در نهایت در آن جا دو عملیات انجام و این دو منطقه آزاد شد. اسرائیلی‌ها دو قدم مهم در این راستا برداشتند؛ در قدم اول سعی کردند اصلاً در این منطقه عملیات نشود و تروریست‌ها در این منطقه بمانند و به‌صورت جمعیت حائل بین اسرائیل و سوریه (جبهه مقاومت) عمل کنند؛ اما با وجود فشارهای آمریکا این کار امکان پذیر نشد. در گام دوم، اسرائیلی‌ها می‌گفتند تسخیر درعا و قنیطره بدون عملیات نظامی صورت گیرد؛ یعنی «دولت سوریه به ما هو دولت سوریه» اینجا را تحویل بگیرد نه اینکه ارتش سوریه و گروه‌های مقاومت و حزب‌الله لبنان بیایند و با انجام عملیات نظامی مقاومت،‌ با اتفاقی فراتر از حضور دولت این کار انجام شود. این خواسته اسرائیل هم محقق نشد.

2. اسرائیلی‌ها منطقه جولان را منطقه خاص اعلام کرده بودند و در واقع در این 50 سال از 1967 تا امروز، برای حفظ جولان، تلاش‌های بسیاری انجام داده بودند. اسراییل عملیات  T4را در این منطقه انجام داد و جبهه مقاومت تصمیم گرفت پاسخ محکمی به این عملیات بدهد؛ جبهه مقاومت با محوریت ایران به این مسئله پاسخ داد و دو ساعت تمام منطقه جولان اشغالی زیر آتش نیروهای جبهه مقاومت مخصوصاً ایران بود. اسرائیلی‌ها برای توقف عملیات دست به دامن آمریکایی‌ها، روس‌ها، فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها شدند و بعد از دو ساعت عملیات با این قول اسرائیلی ها که دیگر هرگز به نیروهای یا موقعیت‌های ایرانی در سوریه حمله نخواهد کرد،‌ متوقف شد. تا امروز هم بعد از این قضیه به هیچ موقعیت ایرانی حمله نکردند. اکنون یک گام باقی مانده است و آن این است که یک عملیات انجام دهیم و به اسرائیل بگوییم که دیگر حق شلیک هیچ گلوله‌ای به هیچ گروهی در سوریه را ندارد و این کار به سهولت امکان پذیر است و مطمئن باشید بعد از آن، اسرائیلی‌ها جرات شلیک یک گلوله را هم به سوریه نخواهند داشت.

3. اسرائیلی‌ها خیلی تلاش کردند مسئله خروج ایران یا به تعبیر خودشان «اخراج ایران از سوریه» را محقق کنند. مذاکرات زیادی انجام دادند و مبنای آنها این بود که ایران از سوریه برود. حتی آمریکایی‌ها اعلام کردند ما(آمریکایی‌ها) از سوریه می‌رویم به این شرط که ایرانی‌ها هم از سوریه بروند؛ این یعنی آنها می‌خواستند آبرومندانه ـ طوری که اعتبارشان زیر سوال نرود ـ مسیرخروج ما را تنظیم کنند. اما این اتفاق نیفتاد. اکنون تنها خواسته اسرائیلی‌ها که البته این هم محقق نخواهد شد، این است که ما (ایران) سلاح‌های سنگین مان را از مرزهای آنها دور کنیم. درخواست آنها امروز به این مقدار اندک محدود شده که ما فقط در قسمت‌هایی، سلاح‌های سنگین‌مان را عقب تر بیاوریم که این هم عملی نخواهد شد. این هم نشانه ضعف آن‌هاست؛ این مسئله یعنی اسرائیلی‌ها نمی‌توانند در جهت امنیت خودشان اقدام موثری انجام دهند درحالی که عرض امنیتی اسرائیل بسیار باریک است. شما می‌دانید فلسطین اشغالی یک لوزی است که تا حدودی طول دارد اما عرض آن بسیار کوتاه است و با سلاح‌های متوسط می‌توان از این طرف فلسطین، به آن طرف فلسطین شلیک کرد. در این فضایی که اسرائیل به شدت تهدیدپذیر است و عوامل تهدید کننده در اطراف مرزهای شمالی و شمال شرقی آن حضور دارند، اسرائیلی‌ها نمی‌توانند حتی یک خواسته کوچک مانند دور کردن سلاح‌های سنگین از مرزهای جولان را محقق کنند. این‌ها نشانه ضعف است.  

نظرات

شرح کوتاه

اکنون تنها خواسته اسرائیلی‌ها در سوریه این است که ایران سلاح‌های سنگینش را از مرزهای میان سوریه و این رژیم اشغالی دور کند. درخواست آنها امروز به این مقدار اندک محدود شده است؛ این مسئله یعنی اسرائیلی‌ها نمی‌توانند در جهت امنیت خودشان اقدام موثری انجام دهند درحالی که عرض امنیتی اسرائیل بسیار باریک است.

فایل ها

پر بازدیدترین ها

تأثير بحران اوكراين بر روابط  روسيه و امريكا
تأثير بحران اوكراين بر روابط روسيه و امريكا

مي‏‌توان بحران اوکراين را نقطه عطفي در تحول روابط روسيه و امريکا دانست که بيانگر اوج اختلا ...

هندسه امام موسي صدر براي  آزادي فلسطين
هندسه امام موسي صدر براي آزادي فلسطين

امام موسی صدر با ارائه ديدگاه‌ها و انجام اقداماتی مانند تشکیل مقاومت لبنانی و زمینه‌سازی ت ...

موافقت‌ها و مخالفت‌های ظاهری غربی و عربی برای کاستن حساسیت‌ه ...
موافقت‌ها و مخالفت‌های ظاهری غربی و عربی برای کاستن حساسیت‌ه ...

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نورگفت: برخی در پارلمان، سیستم ارتش و حامیان سنتی ...

چرا می‌گوییم اسراییل ضعیف شده است؟
چرا می‌گوییم اسراییل ضعیف شده است؟

اکنون تنها خواسته اسرائیلی‌ها در سوریه این است که ایران سلاح‌های سنگینش را از مرزهای میان ...

Web Analytics