شنبه, 06 مرداد 1397 ساعت:21:00:47 - تعداد بازدید: 2142

سعدالله زارعی در واکنش به تصویب قانون کشور یهود؛

موافقت‌ها و مخالفت‌های ظاهری غربی و عربی برای کاستن حساسیت‌ها بود

به گزارش روابط عمومی و اموربین‌الملل،‌ سعدالله زارعی رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور، امروز در نشست خبری «ابعاد، پیامدها و چشم انداز یهودی سازی کشور فلسطین» که در محل این موسسه برگزار شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران درباره مساله فلسطین توجه و تحلیل داشته و دارای نگرش معین است.

زارعی درباره قانون تأسیس دولت یهود، عنوان کرد: دو هفته پیش، روز چهارشنبه، پارلمان اسرائیل برای بار دوم، قانونی را به تصویب رساند که 15 بند داشت و در آن اشاره شده که قدس وطن یهود در دنیا است. بر این اساس،‌تمام یهودیان بدون انجام هیچ تشریفاتی شهروند اسرائیل هستند و این وضعیت دائمی و ابدی است.

وی افزود: ‌این در حالی است که اقوام و گروه‌های دیگر می‌توانند در اینجا زندگی کنند اما حق تعیین هویت برای این سرزمین ندارند، همچون اقلیت‌ها، حقوقی دارند اما حق تعیین هویت و سرنوشت ندارند.

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور بیان داشت: برخی در پارلمان، سیستم ارتش و حامیان سنتی اسراییل در اروپا و آمریکا درباره این قانون، زمزمه مخالف و موافق سر دادند؛ در حوزه عربی هم، اتحادیه عرب و سازمان همکاری‌های اسلامی نیز ظاهراً مخالف این قانون بودند اما واقعیت این است که این مخالف و موافق‌سازی، ترفندی برای کاستن حساسیت دنیا نسبت به موضوعی بود که تمام کنوانسیون‌ها، هنجارها، سنن مورد قبول بین ملتها و دولت‌ها را نقض می‌کند.

این روزنامه نگار تأکید کرد:‌ این قانون به طور رسمی نوعی تبعیض نژادی را معرفی می‌کند، بر همین اساس مخالف و موافق ساختند که حساسیت‌ها کمتر شود.

زارعی با اشاره به اینکه این مساله سبب افزایش درگیری در سرزمین‌های فلسطین بین همه اقوام حتی مسلمانان و یهودیان است، گفت: با این وضعیت،‌ این قانون منجر به درگیری یهودیان افراطی با اعراب خواهد شد و آنان اعراب را تحت فشار و شکنجه خواهند گذاشت تا از فلسطین بروند. بر این اساس، ‌مهاجرت حدود یک میلیون نفر فلسطینی که در نیمه شمالی فلسطین مستقر هستند و به آنها عرب اسرائیلی خطاب می‌شود و یهودی‌سازی مطلق این سرزمین می‌تواند درگیری‌های منطقه‌ای را نیز افزایش دهد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا  با بیان اینکه یهودی‌سازی فلسطین در زنجیره انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت المقدس  دنبال شده است، اظهار داشت: می‌توان گفت این مساله نوعی اعتراف به شکست هم هست زیرا در پروتکل‌ها مساله تأسیس کشور اسرائیل به میان نیامده بود و این مساله، جدید نیست؛ اما اینکه تا امروز این مساله را اعلام نکردند به این دلیل است که آنها اسرائیل را در این مرزها قبول نداشتند و به دنبال تحقق طرح نیل تا فرات و خاورمیانه جدید بودند. علت اینکه امروز این مسئله را اعلام کردند یأس آنها از تحقق این ایده شیطانی است. 

مولف: Enghlish Admin
شنبه, 06 مرداد 1397 ساعت:21:00:47

نظرات

شرح کوتاه

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نورگفت: برخی در پارلمان، سیستم ارتش و حامیان سنتی اسراییل در اروپا و آمریکا درباره این قانون، زمزمه مخالف و موافق سر دادند؛ در حوزه عربی هم، اتحادیه عرب و سازمان همکاری‌های اسلامی نیز ظاهراً مخالف این قانون بودند اما واقعیت این است که این مخالف و موافق‌سازی، ترفندی برای کاستن حساسیت دنیا نسبت به موضوعی بود که تمام کنوانسیون‌ها، هنجارها، سنن مورد قبول بین ملت‎ها و دولت‌ها را نقض می‌کند.

فایل ها

پر بازدیدترین ها

تأثير بحران اوكراين بر روابط  روسيه و امريكا
تأثير بحران اوكراين بر روابط روسيه و امريكا

مي‏‌توان بحران اوکراين را نقطه عطفي در تحول روابط روسيه و امريکا دانست که بيانگر اوج اختلا ...

هندسه امام موسي صدر براي  آزادي فلسطين
هندسه امام موسي صدر براي آزادي فلسطين

امام موسی صدر با ارائه ديدگاه‌ها و انجام اقداماتی مانند تشکیل مقاومت لبنانی و زمینه‌سازی ت ...

موافقت‌ها و مخالفت‌های ظاهری غربی و عربی برای کاستن حساسیت‌ه ...
موافقت‌ها و مخالفت‌های ظاهری غربی و عربی برای کاستن حساسیت‌ه ...

رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نورگفت: برخی در پارلمان، سیستم ارتش و حامیان سنتی ...

چرا می‌گوییم اسراییل ضعیف شده است؟
چرا می‌گوییم اسراییل ضعیف شده است؟

اکنون تنها خواسته اسرائیلی‌ها در سوریه این است که ایران سلاح‌های سنگینش را از مرزهای میان ...

Web Analytics