دوشنبه, 12 شهریور 1397 ساعت:16:20:26 - تعداد بازدید: 1561

رييس موسسه اندیشه‌سازان نور:

قانون يهودي‌سازي فلسطين نوعي اعتراف به شکست است

به گزارش روابط عمومي موسسه انديشه سازان نور؛ رييس موسسه اندیشه‌سازان نور در نشست خبري تحليلي ابعاد،‌ پيامدها و چشم‌انداز يهودي‌سازي فلسطين که در اين موسسه برگزار شد، گفت: این قانون که برای بار دوم در کنست پارلمان رژیم صهیونیستی تصویب شد، اعلام می‌کند اسرائیل (که البته آنها متقلبانه نام کشور فلسطین را اسرائیل گذاشته‌اند) وطن یهود در جهان است و یهودیان خودبه‌خود و بدون هیچ تشریفاتی، در هر جای جهان که باشند، شهروند این کشور هستند و این یک وضعیت همیشگی و خلل‌ناپذیر خواهد بود. در این مصوبه، اقوام و مذاهب دیگر اگرچه می‌توانند در آنجا زندگی کنند اما حق تعیین هویت و سرنوشت این سرزمین را ندارند. این قانون یک بار دیگر به شکل دیگری در آذرماه سال 1393 با همین تعداد رأی یعنی 62 رأی موافق، 55 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع تصویب شده بود که البته قانون نخست به نسبت قانون جدید دارای وضعیت رادیکال‌تری بود.

وي افزود: یکی از موضوعات مهم رخ داده، بروز مخالفت‌ها با این قانون بود که در داخل رژیم صهیونیستی، از سوی شخصیت‌هایی در پارلمان، کابینه و ارتش و در خارج، متحدان خارجی اسرائیل در غرب و جهان عرب همچون اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی می‌شد. در این میان باید توجه داشت برجسته کردن مخالفت‌ها در داخل اسرائیل ترفندی برای کاهش حساسیت فلسطینیان، اعراب، مسلمانان و جامعه بین‌المللی نسبت به این اقدام بوده است؛ اقدامی که تمام کنوانسیون‌ها، قوانین و هنجارهای مربوط به مسئله فلسطین را نقض کرده و یک‌بار دیگر نظام آپارتاید و تبعیض نژادی را در یک نقطه از جهان، به‌طور رسمی و قانونی برقرار می‌کند. بنابراین، مخالفت‌های صورت گرفته برای نشان دادن قطعی نبودن اجرای این قانون، به منظور کاهش حساسیت‌های بین‌المللی بوده است.

انتفاضه بازگشت، صحنه دهشتناک برای اسرائیل

در ادامه این نشست سعدالله زارعی در پاسخ به سوال خبرنگاران به موضوع اهمیت تداوم راه‌پیمایی‌های انتفاضه بازگشت در وادار کردن رژیم صهیونیستی و دیگر حامیان غربی آنها به عقب‌نشینی و در نهایت پذیرش مراجعه به آرای عمومی به عنوان تنها راه حل پایدار و مسالمت‌آمیز مسئله فلسطین پرداخت و اظهار داشت: تقریبا همه اذعان دارند که مسئله فلسطین تنها در داخل فلسطین حل می‌شود و یکی از دلایل تصویب قانون کشور یهود هم مربوط به نگرانی صهیونیست‌ها از وضع ساختگی در فلسطین است. حدود یک و نیم میلیون فلسطینی در شمال، نزدیک به دو میلیون نفر در غزه و حدود 2 میلیون و دویست هزار نفر در کرانه باختری هستند که جمع آنها عددی بالغ بر پنج و نیم میلیون نفر است. این در حالی است که همین تعداد فلسطینی هستند که در خارج از فلسطین زندگی می‌کنند. این آوارگان معمولاَ زندگی بسیار مشقت باری در اردوگاه‌‌های فلسطینی در کشورهای همجوار را تجربه می‌کنند و انگیزه و حق بازگشت دارند و امروز مشخص شده است که امکان بازگشت نیز دارند. بر این اساس، مسئله «انتفاضه بازگشت» اکنون تبدیل به یک نگرانی برای اسرائیل شده است زیرا اگر نیمی از مردم غزه اراده کنند که مرز را بشکنند و از طرف دیگر نیمی دیگر از جمعیت کرانه باختری نیز چنین اقدامی را انجام دهند و بخواهند به هم ملحق شوند، این امر یک صحنه بسیار وحشتناک برای اسرائیل پدید خواهد آورد. بنابراین هرچه تحولات سپری می‌شود و امکان آزادی فلسطین برای ملت فلسطین پررنگ‌تر می‌شود و روحیه آنها برای مقاومت بالا می‌رود، به همین میزان امید صهیونیست‌ها به بقا و ماندگاری کاهش می‌یابد.

قانون دولت ملت یهود، اعتراف به شکست

زارعي با اشاره به تبعات داخلی و منطقه‌ای تصویب این قانون عنوان کرد: تصویب قانون کشور یهود موجب بالا بردن زمینه درگیری‌های فرقه‌ای میان مسلمانان و یهودیان در فلسطین اشغالی است. دولت رژیم صهیونیستی از وقوع چنین چیزی استقبال می‌کند و آن را امری مطلوب می‌داند؛ زیرا انتظار دارد با وقوع این درگیری‌های قومی، عرصه بر فلسطینیان ساکن در سرزمین‌های اشغالی که جمعیتی بالغ بر یک میلیون و چهارصدهزار نفر  هستند و اعراب اسرائیلی نامیده می‌شوند، به شدت تنگ شود و آنان در نهایت برای حفظ جان خود به صورت داوطلبانه از سرزمین‌های اشغالی مهاجرت کنند. بدین ترتیب هدف یهودی‌سازی مطلق این سرزمین‌ها محقق می‌شود. در بعد منطقه‌ای نیز اجرای این قانون ـ با توجه به وجود مخالفین ـ می‌تواند به افزایش درگیری و مناقشات دامن بزند و حلقه‌ای از زنجیره طرح آمریکا در دوره ترامپ برای به آشوب کشاندن باشد. موضوع انتقال سفارت و معامله قرن حلقه‌های دیگر این زنجیره هستند.

رييس موسسه اندیشه‌سازان نور بيان داشت: باوجوداین مخاطرات، تصویب این قانون به معنای اعتراف رژیم صهیونیستی به شکست نیز قلمداد می‌شود. در این زمینه باید پرسید چرا صهیونیست‌‌ها از زمان تأسیس این رژیم تاکنون، از اعلام تشکیل کشور یهودی خودداری می‌کردند؟ مگر از ابتدا، در پروتکل‌های اعلامی موسسان این رژیم، به ویژه در کنفرانس بال سوئیس در سال 1897 که توسط هرتزل تنظیم شده بود، به طور مکرر بر روی مسئله تشکیل کشور یهودی تأکید نمی‌شد؟ چرا اکنون باگذشت چندین دهه، چنین موضوعی را اعلام می‌کنند؟ علت اصلی این موضوع آن است که صهیونیست‌‌ها، اسرائیل را در چهارچوب این مرزها قبول نداشتند و شعار آنها «از نیل تا فرات» بود. درواقع آنها فکر می‌کردند که می‌توانند به این شعار و خیال واهی دست یابند. بنابراین منتظر بودند تا هنگامی‌که این امر به واقعیت پیوست، تشکیل کشور یهودی را اعلام کنند. بر این اساس، دلیل اصلی تصویب قانون کشور یهود در زمان حاضر، یأس و ناامیدی آنها از تحقق این ایده شیطانی است.

وي بابیان اينکه اسرائیلی‌ها در شرایط کنونی خودشان را در وضعیتی می‌بینند که اوضاع منطقه‌ای به ضرر آنان در حال دگرگون شدن است. ابراز کرد: امروز غرب آسیا برخلاف میل مقامات آمریکایی، صهیونیستی، سعودی و اماراتی، در شرایط تثبیت اوضاع و تعیین تکلیف بسیاری از مسائل است و در حال تعیین هویت خود است. بنابراین امروز، اسرائیل به دنبال آن است که در این شرایط بغرنج، برای در امان نگه‌داشتن خود از تلاطم‌های تسریع بحران، میخ خود را بر زمین بکوبد تا بیش از این وضع این رژیم به هم نریزد.

چرا می‌گوییم اسراییل ضعیف شده است؟

در پایان این نشست،‌ دو سوال از سوی مخاطبین این نشست در شبکه‌‌های اجتماعی که به صورت آنلاین نشست را دنبال می‌کردند،‌ مطرح شد. دو تن از کارشناسان در واکنش به اظهارات سعدالله زارعی،‌ مبنی بر این که «طرح قانون کشور یهود،‌ نشانه ضعف اسراییل است نه قدرت آن»، نقدهایی داشتند. آنان معتقد بودند این سخن صحیح نیست و رژیم صهیونیستی قوی‌تر شده و اقدامات اخیر این رژیم گویای این وضعیت است. سعدالله زارعی،‌ در پاسخ به این نقدها اظهار داشت:‌ در باره وضعیت اسرائیل اصلاً نیازی نیست که ما بخواهیم از زبان خودمان وضعیت را تجزیه و تحلیل کنیم بلکه آن چیزی که امروزه توسط خود صهیونیست‌ها مطرح می‌شود حکایت از ضعف و شرایط رو به ضعف آنها دارد. این چیزی نیست که ما ادعا کرده باشیم بلکه مسئله روشنی است که از اقدامات اسراییلی‌ها می‌توان به آن پی برد؛ در واقع، اسرائیلی‌ها در این ایام نتوانستند به موضوعاتی که به شدت به آنها بها می‌دادند، برسند. این مباحث را در  3 بخش تبیین می‌کنم:‌

1. اسرائیلی‌ها می‌خواستند شرایط سوریه به نفع آنها متحول شود و همان‌طور که در سال 1967 تا 1973 از خطرات امنیتی مصر به سلامت عبور کردند، از وضعیت امنیتی سوریه هم به سلامت عبور کنند. خیلی هم به آن دل بسته بودند؛ اما امروز شاهد آن هستیم که حتی در متوقف کردن عملیات نظامی در درعا و قنیطریه که فشار زیادی از سوی امریکایی‌ها وجود داشت، موفق نبودند و در نهایت در آن جا دو عملیات انجام و این دو منطقه آزاد شد. اسرائیلی‌ها دو قدم مهم در این راستا برداشتند؛ در قدم اول سعی کردند اصلاً در این منطقه عملیات نشود و تروریست‌ها در این منطقه بمانند و به‌صورت جمعیت حائل بین اسرائیل و سوریه (جبهه مقاومت) عمل کنند؛ اما با وجود فشارهای آمریکا این کار امکان پذیر نشد. در گام دوم، اسرائیلی‌ها می‌گفتند تسخیر درعا و قنیطره بدون عملیات نظامی صورت گیرد؛ یعنی «دولت سوریه به ما هو دولت سوریه» اینجا را تحویل بگیرد نه اینکه ارتش سوریه و گروه‌های مقاومت و حزب‌الله لبنان بیایند و با انجام عملیات نظامی مقاومت،‌ با اتفاقی فراتر از حضور دولت این کار انجام شود. این خواسته اسرائیل هم محقق نشد.

2. اسرائیلی‌ها منطقه جولان را منطقه خاص اعلام کرده بودند و در واقع در این 50 سال از 1967 تا امروز، برای حفظ جولان، تلاش‌های بسیاری انجام داده بودند. اسراییل عملیات  T4را در این منطقه انجام داد و جبهه مقاومت تصمیم گرفت پاسخ محکمی به این عملیات بدهد؛ جبهه مقاومت با محوریت ایران به این مسئله پاسخ داد و دو ساعت تمام منطقه جولان اشغالی زیر آتش نیروهای جبهه مقاومت مخصوصاً ایران بود. اسرائیلی‌ها برای توقف عملیات دست به دامن آمریکایی‌ها، روس‌ها، فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها شدند و بعد از دو ساعت عملیات، با این قولِ اسرائیلی‌‌ها که دیگر هرگز به نیروهای یا موقعیت‌های ایرانی در سوریه حمله نخواهد کرد،‌ متوقف شد. تا امروز هم بعد از این قضیه به هیچ موقعیت ایرانی حمله نکردند. اکنون یک گام باقی مانده است و آن این است که یک عملیات انجام دهیم و به اسرائیل بگوییم که دیگر حق شلیک هیچ گلوله‌ای به هیچ گروهی در سوریه را ندارد و این کار به سهولت امکان پذیر است و مطمئن باشید بعد از آن، اسرائیلی‌ها جرات شلیک یک گلوله را هم به سوریه نخواهند داشت.

3. اسرائیلی‌ها خیلی تلاش کردند مسئله خروج ایران یا به تعبیر خودشان «اخراج ایران از سوریه» را محقق کنند. مذاکرات زیادی انجام دادند و مبنای آنها این بود که ایران از سوریه برود. حتی آمریکایی‌ها اعلام کردند ما(آمریکایی‌ها) از سوریه می‌رویم به این شرط که ایرانی‌ها هم از سوریه بروند؛ این یعنی آنها می‌خواستند آبرومندانه ـ طوری که اعتبارشان زیر سوال نرود ـ مسیرخروج ما را تنظیم کنند. اما این اتفاق نیفتاد. اکنون تنها خواسته اسرائیلی‌ها که البته این هم محقق نخواهد شد، این است که ما (ایران) سلاح‌های سنگین مان را از مرزهای آنها دور کنیم. درخواست آنها امروز به این مقدار اندک محدود شده که ما فقط در قسمت‌هایی، سلاح‌های سنگین‌مان را عقب تر بیاوریم که این هم عملی نخواهد شد. این هم نشانه ضعف آن‌هاست؛ این مسئله یعنی اسرائیلی‌ها نمی‌توانند در جهت امنیت خودشان اقدام موثری انجام دهند درحالی که عرض امنیتی اسرائیل بسیار باریک است. شما می‌دانید فلسطین اشغالی یک لوزی است که تا حدودی طول دارد اما عرض آن بسیار کوتاه است و با سلاح‌های متوسط می‌توان از این طرف فلسطین، به آن طرف فلسطین شلیک کرد. در این فضایی که اسرائیل به شدت تهدیدپذیر است و عوامل تهدید کننده در اطراف مرزهای شمالی و شمال شرقی آن حضور دارند، اسرائیلی‌ها نمی‌توانند حتی یک خواسته کوچک مانند دور کردن سلاح‌های سنگین از مرزهای جولان را محقق کنند. این‌ها نشانه ضعف است. 

دوشنبه, 12 شهریور 1397 ساعت:16:20:26

نظرات

پر بازدیدترین ها

صدمین هفته نامه مطالعات راهبردی سبیل منتشر شد
صدمین هفته نامه مطالعات راهبردی سبیل منتشر شد

نشریه مطالعات بین الملل سبیل،‌به بحث و بررسی مسائل حوزه بین الملل و مباحث مطالعات منطقه می ...

پژوهش راهبردی دست های بلال منتشر شد
پژوهش راهبردی دست های بلال منتشر شد

دست های بلال؛ ظرفیت شناسی مقاومتی شمال آفریقا

امنیت و پول؛ بنیادهای قانون دولت- ملت یهود
امنیت و پول؛ بنیادهای قانون دولت- ملت یهود

دبیر کمیته‌ حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین گفت: مسئله آن است که یهودیان در یک مقطعی ب ...

طرح امکان‌ناپذیر معامله قرن و کشور یهود
طرح امکان‌ناپذیر معامله قرن و کشور یهود

مهتدي گفت:‌ تشکیل دولت یهودی طبق آیات تورات حرام است. یعنی یهود حق ندارد دولتی تأسیس کند. ...

قانون يهودي‌سازي فلسطين نوعي اعتراف به شکست است
قانون يهودي‌سازي فلسطين نوعي اعتراف به شکست است

رييس موسسه اندیشه‌سازان نور گفت: تصویب قانون يهودي‌سازي فلسطين به معنای اعتراف رژیم صهیونی ...

Web Analytics