دوشنبه, 12 شهریور 1397 ساعت:17:05:10 - تعداد بازدید: 1707

کارشناس مسائل سياسي مطرح کرد؛

امنیت و پول؛ بنیادهای قانون دولت- ملت یهود

به گزارش روابط عمومي موسسه اندیشه‌سازان نور علیرضا سلطان شاهی کارشناس مسائل فلسطين، در نشست خبري تحليلي ابعاد،‌ پيامدها و چشم‌انداز يهودي‌سازي فلسطين، ابتدا با ارائه تبیینی از مسئله یهودیت، به علت و ماهیت تشکیل دولت اسرائیل پرداخت و از این منظر پایه‌های برسازنده قانون کشور یهود را فارغ از شعارهای اعلامی صهیونیسم بین‌المللی، برای مخاطبان  توضیح داد و گفت: یدیدیا شوکتس در اوایل انقلاب اسلامی در اردیبهشت 1358 خدمت حضرت امام(ره) می‌رسد. بخشی از سخنان امام در این دیدار، بسیار مورد تأکید یهودیان و جامعه کلیمیان قرار گرفت. امام فرمودند ما حساب جامعه یهودیت را با صهیونیست‌ها جدا می‌کنیم و در ادامه تعریفی از یهودیت ارائه دادند که بر مبنای یهودیتی که پیرو واقعی حضرت موسی(ع) قرار دارد، ‌است. بنابراین ما باید یهودیت پیرو شریعت حضرت موسی(ع) را از یهودیت امثال نتانیاهو که منحرف از شریعت حضرت موسی(ع) هستند، جدا کنیم. در ابتدا باید بدانیم در جهان، یهودیت نه به عنوان دین بلکه به عنوان یک قوم شناخته می‌شود که بر مبنای خون و نژاد قرار گرفته است؛ یعنی کسی یهودی است که از پدر و مادر یهودی متولد شده است. با این تعریف، صهیونیسم چهره جدیدی از مسئله قدیمی یهود است و قانون دولت یهود چیزی جدیدی نیست زیرا اساساً یهودی‌ها، صهیونیست را در کنار سایر توطئه‌ها و یا برنامه‌هایی که برای سیراب کردن عطش ماده‌پرستی خود در نظر گرفته‌اند، تدوین کردند.

وي افزود: حیات یهودیت به عنوان یک قوم، وابسته به مهاجرت است و با وجود اینکه خواستگاهشان بین‌النهرین است، در اقصی نقاط حضور دارند و پراکنده‌ترین قوم در جهان هستند و برای توجیه مهاجرت‌های گسترده خود نیازبه داستان‌پردازی‌ و اسطوره تراشی‌‌هایی از مورد ظلم قرار گرفتن در طول تاریخ مانند حمله آشور، حمله بابل، انگیزاسیون فردیناند و ایزابلا در اسپانیا 1492، فوکوم‌‌ها 1881 در روسیه، قضیه دریفوتس در فرانسه و مهم‌تر از همه اسطوره دروغین هلوکاست دارند. این اسطوره‌ها که شالوده آنها بر مبنای مظلوم‌نمایی است، به اشکال مختلف تبلیغ می‌شود و در نهایت این استدلال را ارائه می‌کند که یهودیان تحت آزار و ظلم بوده‌اند و باید به آنها جایگاه ویژه‌ای اختصاص داده شود. نکته مهم آن است که در گذشته، این اسطوره‌سازی‌ها در خدمت دو خواسته مهم یهودیان یعنی امنیت و پول قرار داشت اما اکنون به مسئله ضرورت بازگشت به سرزمین موعود و تأسیس دولت یهود تبدیل شده است. مسئله آن است که یهودیان در یک مقطعی به این نکته رسیدند که با تشکیل دولت اسرائیل در فلسطین، پول و امنیت و به عبارتی پول و تسلط بر حکومت جهانی تضمین می‌شود. سِر‌هنری‌کمپل‌بنرمن، یکی از نخست‌وزیران قرن نوزدهم بریتانیا در یکی از سخنانش می‌گوید یک نقطه در جهان وجود دارد که غنی‌ترین ذخایر زیرزمین و مهم‌ترین آبراه‌‌های استراتژیک بین‌المللی در آنجاست و بدتر آنکه یک عده انسان‌‌های هم‌عقیده و هم دین بر این آبراه‌ها و ثروت مسلط هستند و اگر ما جای پایی در این منطقه نداشته باشیم باید تسلط خود بر جهان را فراموش کنیم، از همین رو شکل‌گیری پیوند استعمار و صهیونیسم که خواهان تشکیل دولت در خاورمیانه بود، شکل گرفت.

معامله قرن چیست؟/ اسرائیل گرفتار با عطش یهودیان به پول و امنیت

در ادامه علیرضا سلطانشاهی، دبیر کمیته‌ حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین در پاسخ به سوالی در موضوع تأثیرات طرح «معامله قرن» و «قانون کشور یهود» بر روند مذاکرات سازش که برای چندین دهه با میانجی‌گری آمریکا میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی برگزار می‌شد، ابتدا به ابعاد طرح معامله قرن پرداخت و سپس دلایل افول مذاکرات سازش را از بعد تغییر و تحولات در شرایط اجتماعی و سیاسی داخل اسرائیل مورد واکاوی قرار داد. به عقیده سلطانشاهی، رویکرد ترامپ به مسئله خارومیانه این است که آمریکا طی مدت طولانیِ آغازِ پدیده صهیونیسم از 1897 تاکنون، در اجرای این طرح موفق نشده است؛ از 1897 تا 1917 دوره رایزنی برای پذیرش موجودیت صهیونیسم بود؛ از 1917 که اعلامیه بالفور صادر شد تا 1947 که این رژیم شکل گرفت، ساختار رژیم صهیونیستی را تشکیل دادند؛ از 1948 تا 1977 تثبیت رژیم صهیونیستی را انجام دادند و از 1977 تاکنون دوره مشروعیت بخشی به این تثبیت را پی گرفتند که تاکنون ادامه داشته و البته تاکنون موفق نبوده که مهمترین مانع آن جبهه مقاومت به رهبری انقلاب اسلامی ایران بوده است.

وي افزود: اگر قرار است پرونده سازش بسته شود، باید با یک اراده فراسیاسی و فرادیپلماتیک و با به کارگیری قوه زور انجام شود؛ چنانکه ترامپ در طرح انتقال سفارت هیچ توجهی به اراده جهانی و قوانین بین المللی نکرد. قرار است در معامله قرن تمام پرونده‌‌های ناتمام کامل شود و با اعضای جبهه مقاومت برخورد شود و حتی در نهایت برخورد نظامی صورت بگیرد و وظیفه اعراب اهمال کننده و خائن حمایت و همراهی است؛ آن هم نه به صورت پشت پرده بلکه باید صریح و کاملاً آشکارا باشد که نمونه آن را درعملکرد و رفتار سیاسی عربستان سعودی مشاهده می‌کنیم؛ از سوی دیگر فلسطینی‌ها هیچ راهی ندارند جز اینکه این توافق را امضا کنند و باید این طرح را بدون هیچ اما و اگری بپذیرند. ترامپ در این توافق، هیچ شأن و جایگاهی برای فلسطینیان قائل نشده و به کشورهای عربی هم گفته است که بر فلسطینی‌ها فشار بیاورند تا این معامله را بپذیرند. در واقع حمایت آمریکا از این رژیم کاملاً قاطع و با زور و قلدری است و در موضوع قانون کشور یهود نیز هیچ جایگاهی برای فلسطینیان در نظر نگرفته است.

دبیر کمیته‌ حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وضعیت سیاسی داخلی فلسطین اشغالی توضیح داد: از 1977 ما شاهد یک اتفاقی در بدنه سیاسی رژیم صهیونیستی بودیم که اولین دولت یهودی راست‌گرا به رهبری مناخیم بگین به قدرت رسید. از آن زمان به بعد ما شاهد تقویت گروه‌ها و جریانات راست‌گرا در اسرائیل هستیم. بنیامین نتانیاهو برای نخستین بار در تاریخ اسرائیل تنها دولت تماماً راست‌گرا را تشکیل داد که از 2015 تاکنون ادامه دارد. بعد از بن گوریون، طولانی ترین دوره نخست‌وزیری و طولانی‌ترین عمر دولت راست‌گرا را داشته است. این امر در فلسطین اشغالی، بی‌سابقه‌ بوده که احزاب راست‌گرا بدون ائتلاف با احزاب میانه و چپ، قدرت را قبضه کنند. در واقع این امر نشان می‌دهد که جامعه صهیونیستی به سمت راست‌گرایی پیش می‌رود. اما دلیل این امر چیست؟ حبیب لوی یک صهیونیست بسیار متعصب ایرانی بود که جزو اولین مهاجرین یهودی ایرانی به سرزمین‌‌های اشغالی بود اما کمتر از دو سال بعد از مهاجرت، به ایران بازگشت. وی سیاست‌های دولت کارگری را تأمین کننده منافع مالی خود نمی‌‌دانست زیرا وی هتل‌دار و نماینده یک شرکت دارویی در ایران بود. از این اظهارات می‌توان به این واقعیت پی برد که یهودیت به دنبال چیست. در واقع یهودیت واقعی (که به دنبال پول و امنیت است) در فلسطین اشغالی نیست بلکه یودیت واقعی همان  8 میلیون و 800 هزار یهودی هستند که در نیویورک، پاریس، آفریقای جنوبی و ایران هستند.

سلطانشاهي بيان داشت: بیش از یک میلیون نفر از یهودیان سرزمین‌های اشغالی، یهودیانی هستند که بعد از دهه 90 به فلسطین اشغالی کوچ کرده‌اند و روس هستند و خاخام‌‌های اسرائیلی نسبت به اصالت یهودیت آنها تشکیک می‌کنند اما صهیونیست‌‌ها بنابر این مصلحت که یهودیان اصیل، حاضر به کوچ کردن به سرزمین‌های اشغالی نیستند و موج فزاینده جمعیت فلسطینیان، موجودیت کشور یهودی را با چالش مواجه کرده است، یهودیان شبهه‌دار (همچون یهودیان روس، مالی و یهودیان سیاه‌پوست) را نیز می‌پذیرند. اینها جمعیتی هستند که به عنوان قربانی جنگ‌ها، جور عدم تمایل یهودیان اصیل و ثروتمند برای کوچ کردن به مناطق اشغالی را به دوش می‌کشند. از این رو مطمئناً این افراد اگر در خارج از اسرائیل شرایط بهتری برای زندگی بیابند بلافاصله سرزمین‌های اشغالی را ترک می‌کنند.

 

نظرات

پر بازدیدترین ها

صدمین هفته نامه مطالعات راهبردی سبیل منتشر شد
صدمین هفته نامه مطالعات راهبردی سبیل منتشر شد

نشریه مطالعات بین الملل سبیل،‌به بحث و بررسی مسائل حوزه بین الملل و مباحث مطالعات منطقه می ...

پژوهش راهبردی دست های بلال منتشر شد
پژوهش راهبردی دست های بلال منتشر شد

دست های بلال؛ ظرفیت شناسی مقاومتی شمال آفریقا

امنیت و پول؛ بنیادهای قانون دولت- ملت یهود
امنیت و پول؛ بنیادهای قانون دولت- ملت یهود

دبیر کمیته‌ حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین گفت: مسئله آن است که یهودیان در یک مقطعی ب ...

طرح امکان‌ناپذیر معامله قرن و کشور یهود
طرح امکان‌ناپذیر معامله قرن و کشور یهود

مهتدي گفت:‌ تشکیل دولت یهودی طبق آیات تورات حرام است. یعنی یهود حق ندارد دولتی تأسیس کند. ...

قانون يهودي‌سازي فلسطين نوعي اعتراف به شکست است
قانون يهودي‌سازي فلسطين نوعي اعتراف به شکست است

رييس موسسه اندیشه‌سازان نور گفت: تصویب قانون يهودي‌سازي فلسطين به معنای اعتراف رژیم صهیونی ...

Web Analytics