یکشنبه, 13 خرداد 1397 ساعت:17:31:43 - تعداد بازدید: 1451

سعدالله زارعی در مراسم رونمایی از 7 کتاب موسسه اندیشه‌سازان نور؛

منطقه در حال بازگشت به وضعیت طبیعی است/ پیروزی‌های مقاومت قابل تقسیم با غرب و کشورهای عربی نیست

 

به گزارش روابط عمومی موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور، نشست «بررسی تحولات خاورمیانه با محوریت رونمایی از هفت کتاب تخصصی» عصر روز دوشنبه با حضور سعدالله زارعی،‌ کارشناس و تحلیلگر مسایل خاورمیانه و رییس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور،‌ شعیب بهمن، کارشناس و رییس شورای کتاب موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور،‌ اعظم وثوقی،‌ روزنامه‌نگار و مدیر بین‌الملل و دبیر روابط عمومی موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور و رضا حجت شمامی، ‌روزنامه‌نگار و کارشناس علوم سیاسی در سالن نشست‌های مجمع ناشران انقلاب اسلامی و در جمع خبرنگاران و کارشناسان برگزار شد.‌  در بخش نخست این نشست،‌ سعدالله زارعی، به بررسی مهم‌ترین تحولات اخیر در خاورمیانه پرداخت و سپس، در بخشت دوم،‌ دو تن از نویسندگان کتاب‌های جدید موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور درباره کتاب‌های خود  توضیحاتی ارائه کردند. این نشست با مراسم رونمایی از 7 کتاب تخصصی جدید این موسسه به پایان رسید. مشروح این نشست به شرح زیر است:‌

 

وثوقی:‌ با توجه به وضعیت خاورمیانه به نظر می‌رسد نتیجه انتخابات لبنان، انتخابات آتی عراق و نیز تحولات سوریه سه محور مهم رخدادهای بین‌المللی اخیر در منطقه،‌ هستند. بنابراین،‌ در بررسی تحولات خاورمیانه این سه محور را مدنظر قرار خواهیم داد. جناب دکتر زارعی، خبرهای منتشر شده در رسانه‌ها، حاکی از پیروزی حزب الله در انتخابات لبنان است. با توجه به ساختار سیاسی لبنان و فرآیند سیاسی حاکم در آن،‌ ارزیابی شما از این اخبار چیست؟

زارعی: قبل از پاسخ به این سوال،‌ نکته‌ای را درباره انتخابات در عراق و لبنان عرض می کنم؛ اهمیت برگزاری انتخابات در لبنان و عراق از این جهت است که این دو انتخابات،‌ اولین انتخابات‌هایی هستند که بعد از فروپاشی داعش و پایان بحران‌های امنیتی در عراق و سوریه برگزار می‌شوند.

 

انتخابات لبنان نشان می‌دهد منطقه در حال بازگشت به وضعیت طبیعی و عادی است

مشارکت گسترده مردم در صندوق‌های رأی انتخابات لبنان نشان می‌دهد منطقه در حال بازگشت به وضعیت طبیعی و عادی است و جریان تروریستی و تکفیری که به دنبال ارائه تصویری نادرست و خشونت‌بار از منطقه به جهان بود،‌ شکست خورده است. به عبارت دیگر، این انتخابات،‌ نشان دهنده حل شدن بسیاری از مشکلات و نشانی از پیروزی‌های محور مقاومت در منطقه است. در این پیروزی‌ها،‌ شهدای زیادی از محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران فدا شدند تا امنیت را برای منطقه فراهم کنند.

انتخابات لبنان پس از اصلاحات، مردمی‌تر شده است

وثوقی: تشکر می‌کنم از مقدمه‌ای که فرمودید. ارزیابی شما از اخباری که رایزنی‌هایی درباره نتیجه انتخابات مبنی بر پیروزی حزب‌الله لبنان داشتند،‌ چیست؟

زارعی: پیش از این، قانون انتخاباتی موسوم به قانون 1960 در لبنان وجود داشت که 128 کرسی‌ مجلس را بر اساس دستوری سیاسی، ‌بدون توجه به مولفه‌های استانی و جمعیتی تقسیم کرده بودند؛ بر این اساس، کرسی‌های مجلس لبنان صرفاً بر مبنای گرایش‌‌های دینی و مذهبی، میان مسیحیان،‌ اهل سنت،‌ شیعیان و دروزی‌ها تقسیم شده بود. در این تقسیم‌بندی میزان مشارکت مردم در نتایج انتخابات تعیین‌کننده نبود و تأثیر چندانی در ترکیب مجلس لبنان نداشت. این انتخابات، اولین انتخابات پس از اصلاح این قانون است. در این اصلاح قانون، در تقسیم کرسی‌های مجلس، مولفه‌های استانی و جمعیتی نیز لحاظ شده است. بر این اساس، اکنون انتخابات لبنان مردمی‌تر شده است.

بر اساس آمار گروه‌ها و احزاب و اخبار منتشر شده، در این انتخابات، مقاومت موفقیت بیشتری داشته‌ و اقبال بیشتر مردم به نامزدهای حامی محور مقاومت بوده است. این نشان می‌دهد امروز حزب الله لبنان، بدون نیاز به ائتلاف با سایر گروه‌ها می‌تواند در انتخابات و فرآیند سیاسی تشکیل پارلمان تأثیرگذار باشد. البته از آن جا که حزب‌الله لبنان به دنبال انحصارطلبی نیست، علی‌رغم پیروزی درخشان خود،‌ در جهت کمک به بهبود شرایط در لبنان، ‌با دیگر جریان‌های سیاسی لبنان همکاری خواهد داشت.

حقیقت عراق تصویری است که مردم، پای صندوق‌ها به تصویر می‌کشند نه آن‌چه تکفیری‌ها به تصویر کشیدند

وثوقی: در بررسی تحولات خاورمیانه، انتخابات پیش رو در عراق یکی دیگر از رخدادهای مهم منطقه در حال حاضر است. پیش‌بینی شما از نتیجه انتخابات در عراق چیست؟

زارعی: مطمئناً‌ مردم عراق نیز، بعد از پشت سر گذاشتن دوره بحران ظهور تکفیری‌ها در این کشور، از انتخابات 22 اردیبهشت ماه استقبال خواهند کرد و شواهد و قرائن حاکی از این است که انتخابات پرشوری در عراق برگزار خواهد شد. حضور مردم در انتخابات 22 اردیبهشت، از آن جا که اولین انتخابات پس از بحران داعش است،‌ پیام‌ مشخصی را که معیاری برای تحلیل وقایع عراق و منطقه است،‌ به جهان مخابره خواهند کرد؛ مهم‌ترین محور این پیام این است که عراق، آن تصاویری خشونت‌بار و خشن که جریان‌های تکفیری به تصویر کشیدند،‌ نیست بلکه عراق،‌ همان چیزی است که مردم این کشور در پای صندوق‌های رأی به نمایش خواهند گذاشت.

علاوه بر این، درباره نتیجه انتخابات عراق نیز باید گفت، با توجه به قانون انتخابات عراق، رقابت‌ها در انتخابات این کشور،‌ عمدتاً ‌درون طایفه‌ای است و طایفه‌ها با هم رقابت خواهند کرد و پیروزی‌ها نیز درون طایفه‌ای است.

آمریکایی‌ها به دنبال استقرار آرامش در منطقه نیستند؛ اما مطالبه مردم منطقه استقرار آرامش و امنیت است؛ تلاش آمریکایی‌ها برای تغییر وضعیت سیاسی و نظامی منطقه جواب نخواهد داد

وثوقی: محور سوم مهم‌ترین تحولات خاورمیانه در این ایام، تحولات سوریه است. در سال‌های اخیر،‌ سوریه یکی از مهم‌ترین کانون‌های تولید و انتشار بحران در منطقه از سوی غرب و متحدینش بوده است. اکنون نیز، با این که بحران امنیتی و نظامی در سوریه رو به اتمام است،‌ آمریکا،‌ عربستان و متحدین‌شان همچنان بازماندن پرونده بحران در سوریه را دنبال می‌کنند. تحلیل شما از آخرین موضع‌گیر‌ها و اقدامات آن در قبال پرونده بحران در سوریه چیست؟

زارعی: غربی‌ها در آغاز بحران در سوریه،‌ ادعا داشتند جبهه‌ای برای مقابله با تروریسم تشکیل داده‌اند؛ اگر این ادعا واقعیت داشته باشد باید امروز که داعش و تروریسم در منطقه شکست خورده، خوشحال باشند اما این طور نیست. بروز و نمود خشنودی غرب از شکست تروریسم و داعش در منطقه باید متوقف شدن عملیات نظامی در سوریه از سوی قدرت‌ها باشد و آن ها به سمت راه‌حل‌های سیاسی برای تثبیت امنیت در سوریه حرکت کنند؛ اما می‌بینیم غربی‌ها در طرح‌های جدیدشان به دنبال افزایش تنش‌های نظامی در منطقه هستند و می‌خواهند آشوب‌ و درگیری‌ها را افزایش دهند. این اقدامات نشان می‌دهد آمریکایی‌ها به دنبال استقرار آرامش در منطقه نیستند. آمریکا به دنبال این نیست که منطقه آرام شود؛ به همین دلیل، از آن جا که منطقه رو به امن و آرام شدن است و مطالبه مردم منطقه نیز استقرار آرامش و امنیت است، روش‌ و تلاش آمریکایی‌ها برای تغییر وضعیت سیاسی و نظامی منطقه جواب نخواهد داد.

وثوقی: در مسایل سیاست خارجی،‌ در یک نگاه دو گفتمان کلان وجود دارد؛ یک نگاه به مقاومت و نگاه دیگر به انعطاف و مدارا و مذاکره  معتقد است. نگاه دوم معتقد است برای حل مسایل منطقه، باید قدری اجازه دهیم تا غربی‌ها و عربستان نیز بتوانند در فرآیند حل بحران منطقه مشارکت داشته باشند و قدرت نقش‌آفرینی نیز به آن ها بدهیم و در یک فرآیند گفتگوهای منطقه‌ای و بین‌المللی متشکل از محور مقاومت و غربی‌ها با کوتاه امدن در بخشی محورها که برای غرب و متحدین عربی‌اش مهم است،‌ بحران در منطقه را حل کنیم. نظر شما در این باره چیست؟ 

زارعی: بحران در منطقه با استقامت محور مقاومت برای مبارزه با جریان ‌های تروریستی رو به پایان است؛ انتخابات در لبنان و عراق و نیز واقعیت‌های موجود در سوریه حاکی از این امر است.

فارغ از این مطلب،‌ برای ارزیابی این پیشنهاد باید به این مطلب که اکنون ما در موقعیت پیروزی قرار داریم و بحران رو به اتمام است، توجه کنیم. علاوه بر این، نکته کلیدی در سخن کسانی که چنین پیشنهادهایی می‌دهند این است که مواضع خود را نسبت به دولت‌های مخالف مقاومت همچون عربستان،‌ تروریست‌ها را تجهیز می‌کردند،‌ تعدیل کنیم و با همکاری با این دولت‌ها،‌مشکلات منطقه را حل کنیم؛ برای ارزیابی این حرف باید بررسی کنیم که موضع این کشورها نسبت به ما چیست؟ ارزیابی عربستان از ما چیست؟ اگر عربستان یا کشورهایی مانند آن فکر می‌کنند با پیروزی ما شرایط به گونه‌ای شده که آن ها مجبور هستند با ما کنار بیایند،‌آن ها به ژیشنهاد گفتگوی ما جواب مثبت خواهند داد و گفتگو شکل خواهد گرفت؛ در بعضی موارد آن ها کوتاه خواهند آمد و در بعضی موارد ما. اما اگر برداشت  آن ها این نباشد،‌ چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. اگر برداشت و نگاه آن ها در این درخواست مذاکره و گفتگو، این باشد که ما (ایران و محور مقاومت) به آن ها  نیاز داریم، دیگر گفت‌و‌گویی شکل  نخواهد کرد.

 پیروزی‌های مقاومت قابل تقسیم با غرب و کشورهای عربی نیست

همچنین باید ببینیم آیا آن ها برای ما نقش و حقی برای حضور در پرونده‌های منطقه‌ای قایل هستند یا نه؟ آیا آن ها تمایلی برای گفت‌وگو دارند یا نه؟ اظهارات آشکار و رسمی مقامات سعودی نشان می‌دهد آن‌ها خودشان را در مقام جنگ با ما می بینند؛ بنابراین گفت‌وگو سخت خواهد بود. آن‌ها به دنبال حذف ما از منطقه و تحولات آن هستند و صراحتاً‌ هم به این مسئله اذعان دارند. بنابراین، ما باید مطابق آن چه تاکنون انجام داده‌ایم،‌ عمل کنیم و پیش برویم و منتظر علامت‌هایی باشیم که نشان می‌دهد آن‌ها آماده نشستن پای میز مذاکره هستند. بر این اساس، دلیلی ندارد در حالی که محور مقاومت در نقطه فتح، ظفر،‌گشایش و پیروزی قرار گرفته، با مخالفینش که هیچ حقی برای محور مقاومت قایل نیستند، ‌مذاکره کند. به همین دلیل، پیروزی‌های مقاومت قابل تقسیم با غرب و کشورهای عربی نیست.

موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور،‌ سالانه کتاب‌های پژوهشی زیادی تولید و به مراکز و نهادهای پژوهشی و تصمیم‌گیر ارسال می‌کند؛ همچنین این موسسه سالانه کتاب‌های تخصصی متعددی درباره تحولات منطقه تولید و در سطح نخبگان دانشگاهی منتشر می‌کند

وثوقی: تشکر می‌کنم از توضیحاتی که در خصوص تحولات منطقه در لبنان، عراق و سوریه دادید. در این‌جا به بخش دوم برنامه امروز که اختصاص به معرفی دو کتاب جدید موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور با حضور نویسندگان آن دارد،‌ می‌پردازیم. مهمانان عزیز مستحضر هستند که موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور، سالانه تولیدات زیادی در حوزه مسایل منطقه و بین‌الملل دارد. این موسسه، پژوهش‌های خود در این حوزه را در قالب کتاب‌های پژوهشی تدوین و به مراکز مطالعاتی، پژوهشی و نهادهای تصمیم‌گیر ارسال می‌کند. علاوه بر این، سالانه کتاب‌های زیادی تولید و در سطح نخبگان دانشگاهی منتشر و توزیع می‌کند. در ادامه برنامه در خدمت جناب آقای دکتر شعیب بهمن، رییس شورای کتاب این موسسه و کارشناس حوزه بین‌الملل و نویسنده کتاب فرصت بحران‌ها هستیم. ابتدا لطفا قدری از فعالیت‌های این شورا برای ما بفرمایید.

 

بهمن: در سال گذشته، ‌34 عنوان کتاب به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی منتشر کردیم. به طور خلاصه به سه ویژگی مهم کتاب‌های موسسه اشاره می‌کنم: 1. مبتنی بر مطالعات بومی و نیز مطالعات کارگروه‌های پژوهشی موسسه تألیف می‌شوند. 2. کتاب‌ها پژوهش‌محور تألیف می‌شوند. 3. کتاب‌ها همگام با تحولات منطقه تولید می‌شوند.

علت ورود ایران در بحران‌های منطقه‌ای مقابله با تضعیف محور مقاومت در منطقه بوده است

وثوقی: شما در آخرین تألیف خود،‌کتاب فرصت بحران‌ها را به سرانجام رساندید. با توجه به محتوای این کتاب،‌علت ورود ایران به بحران‌های منطقه‌ای را چه می‌دانید؟

بهمن: ورود ایران به بحران‌های منطقه‌ای با هجمه‌هایی مواجه بوده است؛ نکته مهم این است که اگرچه هر کدام از این بحران‌ها، با اهداف اعلام شده خاصی شروع شده‌اند اما دلایل پشت ژرده خاصی داشته‌اند. اگر به ریشه این بحران‌ها نگاه کنیم،‌این بحران‌ها سه هدف را دنبال می‌کردند؛ 1. آمریکایی‌ها تلاش‌کرده‌اند در اطراف مرزهای شرقی و غربی ایران حضور داشته باشند و ایران را محدود کنند. 2. این بحران‌ها برای تضعیف قدرت ایران و زدن بازوهای ایران در منطقه بوده است. 3. تضعیف محور مقاومت. از آن‌جا که اهداف این بحران‌سازی‌ها متوجه ایران بوده،‌ ایران جهت کنترل این بحران‌ها ورود کرده است.

حضور ایران در بحران‌های منطقه با درخواست دولت‌ها یا ملت‌های منطقه بوده است

وثوقی: ایران چگونه این بحران‌های منطقه‌ای را مدیریت کرده است؟

بهمن: نکته مهمی که در این جا باید اشاره کنم این است که حضور ایران در این بحران‌ها،‌ یک تفاوت عمده با حضور سایرین داشته‌است؛ این حضور با درخواست دولت‌ها یا ملت‌های منطقه بوده است. بر این اساس، ایران چند راهکار را به عنوان محور حضور و مدیریت این بحران‌ها دنبال کرده است؛ 1. مبارزه با اشغال‌گری 2. حمایت از ملت‌های مظلوم 3. مبارزه با گروه‌های تکفیری و تروریستی. همچنین مدیریت بحران از سوی ایران، مبتنی بر اعتمادسازی،‌ میانجی‌گری و حضور نظامی مستشاری بوده  است.

حضور ایران در بحران‌های منطقه‌ای و موفقیتش در مقابله با تروریسم وجهه ضد تروریستی به ایران بخشیده است

وثوقی: ورود ایران به این بحران‌ها چه پیامدهای مثبتی داشته است؟

بهمن: دور نگه داشتن ایران از خطرها و آشوب‌ها، مطرح شدن ایران به عنوان قدرت منطقه‌ای و بین‌المللی، ‌برجسته شدن ایران به عنوان کشوری ضد تروریستی از جمله پیامدهای مثبت این حضور بوده است. مستحضر هستید که پیش از این، بارها ایران متهم به حمایت از تروریسم می‌شد اما در نقش‌آفرینی ایران در بحران‌های منطقه‌ای وجهه مبارزه با تروریسم ایران،‌ برای مردم و ملت‌های منطقه و نیز کشورها برجسته شده است. فراگیر شدن جبهه مقاومت، ‌به چالش کشیدن طرح‌های آمریکا در منطقه علیه ایران و محور مقاومت و ناکامی طرح‌های مخرب علیه این جبهه از سوی برخی کشورهای منطقه همچون عربستان از دیگر پیامدهای مثبت حضور ایران در بحران‌های منطقه‌ای بوده است.

وثوقی: دلایل موفقیت ایران در بحران‌ها از نظر شما چه مولفه‌هایی است؟

بهمن: 4 مولفه اصلی را می توان از علل موفقیت ایران در این بحران‌ها دانست؛ 1. وجود ساختار و نظام سیاسی قوی در ایران 2. وجود ثبات راهبردی در سیاست‌های ایران در منطقه، در حالی که عربستان و ترکیه، مرتب سیاست‌های خود را تغییر می‌دهند. 3. تقویت ژئوپلتیک محور مقاومت در منطقه 4. بهره‌مندی از قدرت نرم.

وثوقی: از شما تشکر می‌کنم و برای شما آرزوی موفقیت دارم. تألیف کتاب جدید تان را نیز به شما تبریک عرض می‌کنم. در ادامه برنامه در خدمت جناب آقای رضا حجت شمامی هستیم؛ ایشان مولف کتاب تضاد ایده‌ها هستند که به بررسی تطبیقی رویکردهای مقاومت و سازش نسبت به تحولات منطقه پرداخته است. از ایشان خواهش می‌کنیم درباره کتاب و موضوع آن توضیحاتی را مطرح بفرمایند.

 

حجت شمامی: در این کتاب به بررسی تضادهای موجود در سیاست خارجی و رویکردهای متفاوت در آن پرداختیم؛ به عنوان نکته اول باید اشاره کنم که ظهور تضادها در سیاست خارجی، مختص ایران و نظام جمهوری اسلامی نیست. مثلاً این تضادها قبل از انقلاب نیز در زمان مصدق که سیاست ناسیونالیسم را در پیش گرفته بود، وجود داشت. حتی قبل از آن هم،‌ زمان مشروطه نیز شاهد این تضادها بوده‌ایم. امروز نیز ما شاهد دو رویکرد متضاد مقاومت و سازش در سیاست خارجی هستیم.

جمهوری اسلامی با اتخاذ رویکرد مقاومت، یک بازیگر مستقل در تحولات منطقه و بین‌الملل بوده است

وثوقی: کدام یک از این دو رویکرد، منافع ما را در داخل و خارج تأمین می‌کند؟

حجت شمامی: برای پاسخ به این سوال، باید بررسی کنیم که قدرت در نظام بین‌الملل چگونه تقسیم شده است. دنیا پس از فروپاشی شوروی به سمت یک تک‌ـ‌ ‌چند قطبی، پیش رفته‌است. در راستای این سیاست دنیا به سمت استقرار هژمونی آمریکا و متحدین غربی آن پیش رفت. از آن جا که رویکرد جمهوری اسلامی ایران مقاومت است، ‌قدرتی که به دنبال هژمون شدن و بودن است،‌ در تضاد با کل ساختار سیاسی خارجی جمهوری اسلامی ایران است و از سوی دیگر، هر گونه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نیز در تقابل با سیاست هژمون آمریکاست.

نکته مهم در این‌جاست که عمده کسانی که طرح سازش را دنبال می‌کنند از افرادی هستند که گرایش‌های لیبرالی دارند. اتخاذ چنین رویکردی در سیاست خارجی یعنی ما در سیستم هژمون امریکا بازی کنیم بنابراین، این برای ما قدرت مستقلی به دنبال نخواهد داشت اما با اتخاذ رویکرد مقاومت، یک بازیگر مستقل در تحولات خواهیم بود و این قدرت بخش است. طبیعی است که قدرت، تأمین بیشتر منافع را به دنبال دارد.

قدرت هژمونی آمریکا رو به افول است؛ از نگاه اقتصادی، چین و از نگاه امنیتی روسیه در حال رشد است

وثوقی: در آینده، کدام یک از این دو رویکرد می‌تواند نقش موثرتری ایفا کند؟ 

حجت شمامی: بستگی به این دارد که ساختار نظام بین‌الملل به چه سمت و سویی حرکت کند. آمارها نشان می‌دهد که آمریکا در حال ضعیف شدن است. از نگاه اقتصادی، چین و از نگاه امنیتی روسیه در حال رشد است. در این وضعیت،‌جمهوری اسلامی با اتخاذ رویکرد مقاومت و نتایجی که حاصل داشته،‌ می‌تواند به تغییر ساختار نظام بین‌الملل کمک کند زیرا نظام جمهوری اسلامی با مقاومتی که در برابر آمریکا داشته،‌ از قدرت هژمون آمریکا کاسته است. بنابراین، با توجه به این‌که شاهد افول قدرت آمریکا هستیم،‌ محور مقاومت با محوریت ایران،‌ می‌تواند نقش مهمی در افول قدرت آمریکا ایفا کند.

وثوقی: تشکر می‌کنم از توضیحاتی که فرمودید. در این جا برنامه را با رونمایی از 7 کتاب تازه منتشر شده موسسه مطالعات راهبردی به پایان می‌رسانیم. برای همه عزیزانی که در تألیف این کتاب‌ها همکاری داشتند،‌آرزوی موفقیت داریم.

 

 

 

نظرات

پر بازدیدترین ها

صدمین هفته نامه مطالعات راهبردی سبیل منتشر شد
صدمین هفته نامه مطالعات راهبردی سبیل منتشر شد

نشریه مطالعات بین الملل سبیل،‌به بحث و بررسی مسائل حوزه بین الملل و مباحث مطالعات منطقه می ...

پژوهش راهبردی دست های بلال منتشر شد
پژوهش راهبردی دست های بلال منتشر شد

دست های بلال؛ ظرفیت شناسی مقاومتی شمال آفریقا

امنیت و پول؛ بنیادهای قانون دولت- ملت یهود
امنیت و پول؛ بنیادهای قانون دولت- ملت یهود

دبیر کمیته‌ حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین گفت: مسئله آن است که یهودیان در یک مقطعی ب ...

طرح امکان‌ناپذیر معامله قرن و کشور یهود
طرح امکان‌ناپذیر معامله قرن و کشور یهود

مهتدي گفت:‌ تشکیل دولت یهودی طبق آیات تورات حرام است. یعنی یهود حق ندارد دولتی تأسیس کند. ...

قانون يهودي‌سازي فلسطين نوعي اعتراف به شکست است
قانون يهودي‌سازي فلسطين نوعي اعتراف به شکست است

رييس موسسه اندیشه‌سازان نور گفت: تصویب قانون يهودي‌سازي فلسطين به معنای اعتراف رژیم صهیونی ...

Web Analytics