آیا مجوز صید شاهین در تالاب میقان صادر شده است؟

فعال محیط زیست استان مرکزی می‌گوید: مبدل شدن تالاب میقان به جولانگاه صیادان پرندگان شکاری این گمانه‌زنی را به ذهن متبادر می‌کند که شاید برخلاف قوانین بالادستی شکار و صید ایران و پس از 70 سال حفاظت مستمر، مجوز صید پرندگان شکاری در تالاب میقان صادر شده است!

آیا مجوز صید شاهین در تالاب میقان صادر شده است؟

محمود کلنگری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک با اشاره به مشاهده ابزار و ادوات مربوط به شکار و صید پرندگان در محدوده جغرافیایی تالاب میقان اراک اظهار کرد: طی بازدیدهایی که اخیرا از مناطق مختلف تالاب میقان داشتیم متاسفانه ادوات متعددی متعلق به شکارچیان و صیادان را مشاهده کردیم که نشان می‌دهد این متخلفین با آرامش خیال در حال شکار و صید پرندگان هستند. وی افزود: مبدل شدن تالاب میقان به جولانگاه صیادان پرندگان شکاری این گمانه‌زنی را به ذهن متبادر می‌کند که شاید برخلاف قوانین بالادستی شکار و صید ایران و پس از 70 سال حفاظت مستمر، مجوز صید پرندگان شکاری در تالاب میقان صادر شده است! 

مشاهده پرندگان گرفتار در دام صیادان

  وی تصریح کرد: مشاهدات میدانی، باقی ماندن رد موتورسیکلت و کشف پوکه‌های فشنگ در مناطق کمتر شناخته شده تالاب نشان می‌دهد تالاب میقان به یکی از مناطق پر رفت و آمد شکارچیان و صیادان پرندگان شکاری تبدیل شده که لزوم هشیاری بیشتر مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست را می‌طلبد. پژوهشگر حیات وحش و محیط زیست استان مرکزی با بیان اینکه حضور صیادان در تالاب مسبوق به سابقه است و پیش از این، در حین پژوهش چندین تور هوایی و کوخه نیز مشاهده شده است، افزود: این صیادان معمولا از استان‌های جنوبی کشور برای صید پرندگان شکاری در این منطقه حضور می‌یابند و نکته نگران کننده این است که بیشترین هدف آنان شکار پرندگان در معرض خطر و انگشت شمار از جمله شاهین و بالابان است که تجارت پرسودی است و می‌تواند بسیار وسوسه برانگیز باشد.  بیشترین هدف آنان شکار پرندگان در معرض خطر و انگشت شمار از جمله شاهین و بالابان است که تجارت پرسودی است و می‌تواند بسیار وسوسه برانگیز باشد