تصرف بخشی از سفارت روسیه در لهستان؛ روسیه پاسخ سختی خواهد داد

روسیه اعلام کرد که به تصرف غیرقانونی بخش آموزشی سفارت خود در «ورشو» از سوی لهستان پاسخ سختی خواهد داد.

تصرف بخشی از سفارت روسیه در لهستان؛ روسیه پاسخ سختی خواهد داد

به گزارش گروه بین‌الملل موسسه مطالعات اندیشه سازان نور، روسیه روز شنبه متعهد شد که به تصرف غیرقانونی مدرسه واقع در سفارت خود در «ورشو» از سوی لهستان را پاسخ قاطعی خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» روسیه اعلام کرده که این اقدام لهستان نقض آشکار کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک است. شبکه خبری دولتی لهستان پیشتر گزارش داده بود که پلیس صبح روز شنبه در بیرون مدرسه سفارت روسیه در ورشو مستقر  شده است. سخنگوی وزارت خارجه لهستان در مورد این حادثه گفت که ساختمان مدرسه سفارت متعلق به دولت لهستان است.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات لهستانی با هدف تصرف مدرسه سفارت به محوطه آن حمله کرده‌اند.

این وزارتخانه اعلام کرد:«ما اقدام خصمانه اخیر توسط مقامات لهستان را نقض آشکار کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک و تجاوز به اموال دیپلماتیک روسیه در لهستان می‌دانیم.»

در این بیانیه آمده است: «چنین اقدام وقیحانه ورشو که فراتر از چارچوب روابط متمدن بین دولتی است، بدون واکنش و پیامدهای سخت برای مقامات و منافع لهستان در روسیه باقی نخواهد ماند.»

«لوکاس جاسینا» سخنگوی وزارت خارجه لهستان گفت، این حق روسیه است که اعتراض کند، اما لهستان در چارچوب قانون عمل می‌کند. وی گفت: «این اموال متعلق به دولت لهستان است و به طور غیرقانونی توسط روسیه تصرف شده است.»

«سرگئی آندریف» سفیر روسیه در لهستان  نیز گفته بود که ساختمان محل مدرسه یک ساختمان دیپلماتیک است و مقامات لهستان حق تصرف آن را ندارند.

این گزارش حاکیست، تنش دو کشور به دلیل جنگ در اوکراین بیشتر شده او ورشو خود را یکی از متحدان کی‌یف می‌دانند. در مارس ۲۰۲۲، لهستان اعلام کرد که ۴۵ دیپلمات روس مظنون به کار برای دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه را اخراج می‌کند.

«ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین اخیرا خبر داد که این کشور ۲۰۰ خودروی زرهی «روسوماک» از لهستان دریافت خواهد کرد(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/.