سخنگوی ستاد امر به معروف: با شکسته شدن قانون الهی حجاب، سایر قوانین اسلامی هم مورد هجمه قرار می‌گیرند

سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید: در صورت شکسته شدن قانون الهی حجاب، سایر قوانین اسلامی در قالب شعارهایی نظیر نه به ازدواج قانونی و غیره مورد هجمه جدی قرار خواهد گرفت.

سخنگوی ستاد امر به معروف: با شکسته شدن قانون الهی حجاب، سایر قوانین اسلامی هم مورد هجمه قرار می‌گیرند

موسسه مطالعات اندیشه سازان نور ـ گروه قرآن و فعالیت‌های دینی ـ آزاده لرستانی: شرایط نگران‌کننده حجاب این روزها در اماکن عمومی از جمله پاساژ‌ها، بیمارستان‌ها، نهادهای دولتی، پارک‌ها، تفرجگاه‌ها و حتی معابر عمومی و خیابان‌ها بیانگر آن است که کار از تذکر لسانی گذشته و اجرای قانون حجاب و عفاف و از همه‌ مهم‌تر دستور الهی برای مصونیت‌بخشی اجتماع ورود نهادهای حاکمیتی را می‌طلبد. ثبت چند پویش در فارس من ( اینجا،‌ اینجا، اینجا و از همه مهم‌تر اینجا) و مطالبه از سوی مردم برای برخورد با بی‌‌حجابی و خبرهایی از حمله و هتک حرمت آمران به حجاب در برخی نقاط کشور نشان از دغدغه مردم در این امر دارد.  طرح این سؤال که متولی امر حجاب و عفاف در کشور کیست و اینکه ستاد امر به معروف و نهی از منکر کجای این میدان است و اینکه آموزش طرح آمران امر به معروف به کجا رسیده است، ما را بر آن داشت با حجت‌الاسلام سیدعلی خان‌محمدی سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت‌وگو کنیم. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانیم: وزارت کشور متولی حجاب و عفاف در کشور است در طرح جامع حجاب و عفاف، متولی امر چه کسی است؟ تدوین طرح جامع حجاب و عفاف مربوط به سال ۱۴۰۰ است و فقط ویرایش حاضر بعد از اغتشاشات در مهرماه سال ۱۴۰۱ تنظیم شده است. اما این را بگویم که برای مسأله عفاف و حجاب، حتی در شرایط کنونی راه‌حل سریع، کوتاه‌مدت، میان‌مدت، بلندمدت و مستمر در نظر گرفته شده است. اساس این طرح، یک طرح فرهنگی و در عین حال دارای ضمانت‌های اجرایی است. همه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسات ۴۲۷ و ۸۲۰ ناظر به وظایف ۳۲ دستگاه حاکمیتی در ۳۵۳ بند در عرصه‌های یازده‌گانه در این طرح لحاظ شده است. همچنین مشارکت‌های اثرگذار نهادهای مردمی و نقش سایر دستگاه‌های حاکمیتی و با ضمانت‌های اجرایی پیش بینی شده است. در این طرح، متولی اصلی وزارت کشور است. قوانین موجود حجاب و عفاف کافی و بازدارنده نیست در شرایط فعلی چه مقدار قوانین بازدارنده بوده است؟ تصور و برداشت عده‌ای این است که در مسأله حجاب به اندازه کافی قانون و مصوبه داریم، اما با وجود قوانین زیاد و ناکارآمد نمی‌توان به بازدارندگی رسید. چرا که اگر برای یک مسأله اجتماعی و ملی مانند عفاف و جامعه، یک طرح جامع، همه جانبه و کاربردی وجود نداشته باشد، همین قوانین موجود، مسأله را به معضل اجتماعی تبدیل می‌کند. در یک جمله اگر بخواهم بگویم: قوانین عفاف و حجاب شورای عالی انقلاب فرهنگی فاقد ضمانت اجرا و غیرکاربردی است.

اجرای کامل طرح حجاب و عفاف ۲ سال زمان می‌برد چرا حجاب این روزها به چالش تبدیل شده است؟  در صورت شکسته شدن قانون الهی حجاب، سایر قوانین اسلامی در قالب شعارهایی نظیر نه به ازدواج قانونی و غیره مورد هجمه جدی قرار خواهد گرفت