عبور غیرقانونی مهاجران از مرز جنوبی آمریکا رکورد زد

به گزارش «یاهو نیوز»، افزایش شدید ورود غیرقانونی مهاجران به خاک آمریکا طی هفته‌های اخیر نشان‌دهنده تلاش بی‌سرانجام دولت بایدن برای کاهش روند این مهاجرت‌هاست؛ موضوعی که استراتژی مرزی دولت آمریکا را به شدت تضعیف می‌کند.

عبور غیرقانونی مهاجران از مرز جنوبی آمریکا رکورد زد

به گزارش گروه بین‌الملل موسسه مطالعات اندیشه سازان نور، ماموران مهاجرت آمریکا بیش از ۲۰۰ هزار مهاجری که در ماه گذشته از طریق مرز جنوبی ایالات متحده به صورت غیرقانونی عبور کردند را مورد بررسی و رسیدگی قرار دادند. این بالاترین آمار مربوط به مهاجرت غیرقانونی در سال ۲۰۲۳ است و در حالی ثبت می‌شود که دولت بایدن مدت‌هاست در تلاش برای مهار مهاجرت دسته‌جمعی و غیرقانونی در این منطقه است. 

ماموران گشت مرزی ماه گذشته بیش از ۲۱۰ هزار  مهاجری را دستگیر کردند که بدون مجوز قانونی از طریق بنادر رسمی در امتداد مکزیک، وارد ایالات متحده آمریکا شده بودند. آمارهای مربوط به وزارت امنیت داخلی آمریکا نشان می‌دهد که این رقم نسبت به آمار ثبت شده ۱۸۱ هزار نفری که طی ماه اوت وارد ایالات متحده شده بودند، افزایش پیدا کرده است. 

آمارهای مرتبط با دستگیری مهاجران غیرقانونی در ماه سپتامبر، بالاترین آمارها از ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ بوده است. زمانی که گشت مرزی آمریکا ۲۲۲ هزار مهاجر را بازداشت کرد. آماری که در نوع خود دومین رقم از حیث بالاترین میزان دستگیری‌های ماهانه مرزی در آمریکا را تداعی می‌کند. در ماه مه سال ۲۰۲۲ نیز گشت مرزی آمریکا از بازداشت ۲۲۴ هزار نفر خبر داد که در نوع خود بیشترین آمار در کل تاریخ آمریکا در رابطه با دستگیری مهاجران غیرقانونی بوده است.

برای دومین‌بار در تاریخ ایالات متحده آمریکا، داده‌های منتشر نشده وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که دستگیری مهاجران در امتداد مرز جنوبی این کشور از رقم دو میلیون نفر فراتر رفته است. این اطلاعات مربوط به سال مالی ۲۰۲۳ است که در ۳۰ سپتامبر به پایان رسید. بر این اساس هنوز هم سال مالی ۲۰۲۲ با دستگیری ۲.۲ میلیون نفر مهاجر، بالاترین آمار سالانه را در این زمینه به خود اختصاص داده است. 

در این راستا، علاوه بر کسانی که پس از ورود غیرقانونی به ایالات متحده دستگیر شدند، ده‌ها هزار نفر دیگر هم از سوی مقامات مرزی در بنادر ورودی آمریکا در ماه گذشته مورد رسیدگی قرار گرفتند. دولت بایدن به صورت روزانه به چیزی در حدود ۱۵۰۰ مهاجری که از ظرفیت‌های قابل توجهی برخودار بوده‌اند، اجازه داده تا از گذرگاه های رسمی وارد خاک آمریکا شوند. 

به تمامی افراد مهاجر بازداشت شده، اجازه اقامت در ایالات متحده آمریکا داده نمی‌شود و برخی مهاجران بزرگسال این امکان را خواهند داشت که داوطلبانه به مکزیک برگردند و یا در صورت عدم درخواست پناهندگی طی یک فرآیند بسیار سریع جز فهرست مهاجران اخراجی قرار می‌گیرند. 

آمار دولتی نشان می‌دهد که اکثر مهاجران در ماه‌های اخیر از بازداشت مرزی ایالات متحده آزاد شده‌اند و به آنها دستور داده شده تا مراحل مربوط به دادگاه مهاجرت را طی کنند. با این حال، در حال حاضر نزدیک به دو میلیون پرونده رسیدگی نشده در صف انتظار است و این روند ممکن است سال‌ها طول بکشد. 

از اوایل ماه مه، دولت آمریکا بیش از ۲۵۰ هزار مهاجر را بازگردانده و یا اخراج کرده است. به گفته وزارت امنیت داخلی آمریکا هیچ راه‌حل بلند مدتی برای حل چالش‌هایی که در مرزهای این کشور دیده می‌شود، وجود ندارد. 

پایان پیام/