قاری بود و صوت دلنشینش هر شنونده‌ای را مجذوب قرآن می‌کرد

محمد رسولی یکی از همکاران شهید یاسر عبدلی در انتظامی خاش می‌گوید: مردمی بودن ایشان از ویژگی‌های بارز او بود به طوریکه در ماموریت‌ها همیشه مراقبت می کرد تا به مردم آسیبی نرسد، قاری قرآن بود و صوت دلنشینش هر شنونده‌ای را مجذوب قرآن می‌کرد.

قاری بود و صوت دلنشینش هر شنونده‌ای را مجذوب قرآن می‌کرد

به گزارش موسسه مطالعات اندیشه سازان نور از زاهدان، همین چند هفته قبل بود که رشادت و از خود گذشتگی یک جوان مشهدی در دفاع از دو خانم شهره خاص و عام شد. جوانی که غیرتش اجازه بی تفاوت رد شدن از آن صحنه آزار و اذیت دو خانم را نداد و تا پای جان ایستاد تا به آنها گزندی وارد نشود. شبیه این قصه چند روز قبل در شهرستان خاش استان سیستان و بلوچستان رخ داد، اینبار پلیس با حس غیرت و جوانمردیش، لباس جان فدایی بر تن کرده و در مقابل گرفتار بودن دو زن آرام و قرار نداشت. اگر چه که پلیس روزانه در ماموریتهای مختلف محسوس و نا محسوس فدایی آحاد جامعه به ویژه بانوان بوده و هست و از هزاران ماموریت این قشر شاید چند ماموریت اینگونه رسانه ای شود، اما اینبار در این برهه کنونی که دشمن تلاش دارد پلیس را در مقابل زنان نشان دهد، یک پلیس بدون توجه به آنچه این روزها روحشان را میخراشد مانند سایر همرزمانش با الگوگیری از سردار دلها حاج قاسم سلیمانی در عملیاتی که مربوط به او نبوده برای رهایی دو زن از چنگان آدم ربایان شرکت می‌کند و تاپای جان می ایستد گلوله میخورد خونش می ریزد اما هدفش رهایی آن دو بانوی کرمانیست، دو بانویی که در پایان عملیات به سلامت رهایی میابند اما پیکر مطهر یکی از هم استانی‌های خود را برای همیشه با خود می‌برند.. میبرند تا یاد و نام و آوازه غیرت و ایثار برادر پلیس‌شان تا همیشه در کوهبنان کرمان جاری و ساری باشد، هم استانی‌ و هم میهنی که برای نجات جانشان تا پای جان ایستاد.

  پلیسی که برای نجات دو زن تا پای جان ایثار کرد فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان در زمینه خصوصیات شهید یاسر عبدلی می‌گوید: شهید عبدلی قاری قرآن و از چهره‌ای شاخص قرآنی بودند،خانواده معظم شهید عبدلی از مومن ترین و انقلابی ترین خانواده ها هستند، در مواجه با این حادثه  به این شهادت افتخار می کردند و می‌گفتند آرزوی همه اعضای خانواده این است که در راه خدمت به مردم و نظام جانشان را تقدیم کنند، یک خانواده انقلابی و ولایی که جای افتخار دارد که همکاران ما از این خانواده ها هستند. سردار جلیلیان می‌گوید: در منزل شهید عکسهای مختلفی از حاج قاسم سلیمانی نصب است و خانواده ایشان می گفتند حاج قاسم الگوی ایشان بوده و آرزوی شهادت داشتند و در مکالمات خانوادگی بارها صحبت از شهادت شده است. وی ادامه داد: این افسر پلیس برای آزادی و نجات جان دو زن که در گروگان اشرار مسلح بود، جانشان را تقدیم کرد تا جان دو نفر بانو را نجات دهد، او  دو زن بی دفاع را در دست افراد مسلح دید و غیرت و ایثار داشت برای نجات جان هم وطن. جلیلیان بیان کرد: شهید عبدلی از قاریان مطرح و حافظ قرآن بود هم قران میخواند هم به قرآن عمل می کرد و اینگونه خداوند او را در زمره شهیدان قرار داد،  در منزل او سر بزنید بیشتر شبیه حسینیه است. فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان گفت:  16 سال از بهترین سالهای عمر خود را در راه خدمت به مردم تقدیم کرده است و تمام خدمت او در مناطق محروم سخت بوده است. وی ادامه داد: در کارنامه خدمتی و سوابق او در همین 16 سال خدمت، بیش از 100 مورد تشویق به لحاظ حضور داوطلبانه در ماموریت های مخاطره آمیز وجود دارد و جای تاثر و تسلیت برای ما که این همرزم را اینگونه از دست دادیم. این مسئول انتظامی در مورد عملیات آزادسازی گروگانهای خاش می‌گوید: در حالیکه ماموریت مربوط به ارگان های دیگری از پلیس بود، ایشان داوطلبانه برای پشتیبانی در این عملیات شرکت می کند و با تمام وجود با هدف انجام ماموریت به نحو احسن و نجات جان دو شهروند ان هم از نوع بانوانی که این روزها به پلیس ایراد میگیرند وارد میدان شد و برای حفظ جان زن جانش را فدا کرد. وی ادامه داد: ما به داشتن چنین همرزمانی افتخار می کنیم برای ما از دست دادن آنها سخت هست و مانند خانواده شهید متاثر و ناراحتیم.  

  شهید عبدلی شیفته سردار دلها حاج قاسم سلیمانی بود محمد رسولی یکی از همکاران شهید یاسر عبدلی در انتظامی خاش می‌گوید: شهید یاسر عبدلی اهل استان کرمان و از بهترین همکاران ما در انتظامی خاش عاشق و شیفته سردار دلها حاج قاسم سلیمانی بود، علاقه بسیار شدید نسبت به ایشان داشت تمامی عکسهای حاج قاسم را در گوشه گوشه ستاد انتظامی و اتاق کار خودش نصب کرده و هرجا در اداره عکسی از حاج قاسم نصب بود توسط بانی این کار شهید عبدلی بود که سعی میکرد مرام و منش شهید را سرلوحه کار قرار دهد. هرکاری که به ایشان میسپردند اگر جزو وظایفش هم نبود با جان و دل انجام میداد، در انجام کارها دقیق و با انگیزه بود،  هیچ موقع کسی تندخویی و رفتار بدی از او ندیده بود، مردمی بودن ایشان نیز از دیگر ویژگی های وی بود به طوریکه در ماموریت ها همیشه مراقبت می‌کرد تا به مردم آسیبی نرسد. در بحث تلاوت قرآن بسیار صوت دلنشینی داشت، هرکسی صدای ایشان را هنگام تلاوت یا مداحی میشنید مجذوب قران و اهل بیت(ع) می شد. شهید عبدلی نیروی بسیار خوبی برای انتظامی خاش و استان بودند و همواره از همکاران درخواست دعای شهادت داشت که مانند حاج قاسم سلیمانی شهید شود که اینگونه به آرزویش رسید.

  گروگان‌گیران شناسایی و تحت تعقیب پلیس قرار دارند معاونت اجتماعی فراجا در روایت چگونگی شهادت شهید یاسر عبدلی در خاش اعلام کرد: “هفته گذشته در شهرستان بم یک مادر و دختر به گروگان گرفته شده و به شهرستان خاش استان سیستان و بلوچستان انتقال داده می‌شوند. این گروگان‌گیری بابت آزادی یکی از زندانی‌های گروگان‌گیرها در زندان بم بوده است. اداره‌کل اطلاعات و نیروی انتظامی استان سیستان و بلوچستان از این گروگانگیری باخبر می‌شوند و در ۲۴ اردیبهشت‌ماه اقدام برای رهاسازی گروگان‌ها می‌کنند و در حین آزادسازی گروگان‌ها یک نفر از نیروهای اطلاعات زخمی می‌شود و سرگرد یاسر عبدلی جانشین پلیس اطلاعات شهرستان خاش به شهادت می‌رسد. مادر و دختر در سلامتی کامل آزاد و به شهرستان بم بازگردانده شده‌اند و گروگانگیرها نیز شناسایی می‌شوند اما با استفاده از شرایط خاص منطقه و تاریکی شب، آنها متواری می‌شوند که تحت تعقیب پلیس قرار دارند. شهید یاسر عبدلی متولد ۱۳۶۳ و دارای ۲ فرزند پسر بود، پیکر مطهر این شهید امروز همزمان با سالروز شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) در گلزار شهدای بخش طغرالجرد کوهبنان تدفین شد. در فیلم زیر وداع همسر و فرزندان با شهید عبدلی را می‌بینید