کلاهبردار 100 میلیاردی در دام پلیس فارس

جانشین فرمانده انتظامی استان فارس از شناسایی و دستگیری یک کلاهبردار که مبلغ 100 میلیارد ریال از 800 شاکی کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

کلاهبردار 100 میلیاردی در دام پلیس فارس

به گزارش موسسه مطالعات اندیشه سازان نور از شیراز، سردار یوسف ملک زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت: مأموران پلیس فتا در پی دریافت چندین شکواییه پیرامون کلاهبرداری از طریق فضای مجازی، موضوع را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار دادند.

وی افزود: در بررسی‌های لازم مشخص شد که فرد کلاهبردار ضمن ایجاد و راه اندازی یک سایت جعلی و چندین درگاه بانکی و تبلیغ انواع گوشی‌های تلفن همراه و کالاهای دیگر در این سایت، پس از مدتی اعتماد سازی از شهروندان و به ویژه عمده فروشان تلفن همراه، ضمن اخذ سفارش کالا، به آن‌ها کالایی تحویل نداده و از این طریق اقدام به اغفال و کلاهبرداری از آنان کرده است.

این مقام انتظامی گفت: با انجام اقدامات اطلاعاتی و فنی توسط مأموران پلیس فتا، متهم این پرونده شناسایی و با هماهنگی مرجع قضائی تیمی از افسران این پلیس به شهر تهران مراجعه و طی یک عملیات غافلگیرانه وی را دستگیر کردند.

سردار ملک زاده با بیان اینکه متهم در تحقیقات به جرم ارتکابی اقرار و در این خصوص تاکنون 800 شاکی در سراسر کشور شناسایی شده اند، تصریح کرد: برآورد اولیه کلاهبرداری این متهم از شهروندان، حدود 100 میلیارد ریال می باشد.

انهدام باند کلاهبرداران رسید ساز جعلی

جانشین فرمانده انتظامی استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون کشف یک پرونده دیگر توسط مأموران پلیس فتا، گفت: تعداد بسیاری از شهروندان به پلیس فتا مراجعه و اعلام می کنند که پس از مشاهده ثبت آگهی فروش طلا و جواهرات در یکی از سایت‌های آگهی محور، فردی با آنها تماس گرفته و پس از توافقات اولیه و مراجعه به درب منزل اقدام به خرید و ارائه یک رسید جعلی بانکی به صورت کاغذی نموده است و پس از چندین ساعت متوجه عدم واریز وجه و جعلی بودن رسید می شوند.

سردار ملک زاده خاطر نشان کرد: ماموران پلیس فتا با انجام تحقیقات تخصصی و بررسی‌های فنی، در این خصوص 2 متهم را شناسایی و در یکی از محله های شهر شیراز دستگیر کردند.

وی افزود: تا کنون 15 پرونده با حدود 10 میلیارد ریال کلاهبرداری توسط این متهمان در پلیس فتا تشکیل شده است و تحقیقات تکمیلی از آنان ادامه دارد.

شناسایی و دستگیری کلاهبردار سابقه دار 2 میلیاردی

جانشین فرمانده انتظامی استان فارس پیرامون جزئیات این پرونده نیز گفت: در پی شکایت مردی میانسال مبنی بر کلاهبرداری از وی از طریق خرید دوچرخه در یکی از سایت‌های آگهی محور، بررسی موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: شاکی اعلام کرد که در یکی از سایت‌های آگهی محور، با یک آگهی تحت عنوان فروش دوچرخه برخورد کرده است و ضمن برقراری تماس با فرد تبلیغ کننده، مبلغ 70 میلیون ریال وجه به عنوان پیش پرداخت از من درخواست و پس از دریافت وجه دیگر جوابگوی پیام‌ها و تماس‌های تلفنی وی نبوده است.

سردار ملک زاده گفت: ماموران پلیس فتا با انجام تحقیقات تخصصی و بررسی‌های فنی، متهم را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضائی وی را در یکی از محله‌های شهر شیراز دستگیر و به پلیس فتا انتقال دادند.

این مقام انتظامی اظهار داشت: متهم پس از مشاهده مدارک و مستندات پلیس، به کلاهبرداری از 40 نفر دیگر به مبلغ 2 میلیارد ریال با درج آگهی‌های دروغین در سایت‌های آگهی محور اعتراف و هدف از این کار را درآمدزایی عنوان کرد.

کشف 82 درصدی پرونده های پلیس فتا در فارس

سردار ملک زاده در این خصوص گفت: در سه ماهه اول سال جاری 82 درصد از پرونده های تشکیل شده در پلیس فتا، کشف شده و در مجموع 349 متهم نیز دستگیر شده اند.

وی برداشت غیر مجاز و کلاهبرداری اینترنتی را به ترتیب با 40 و 39 درصد به عنوان بیشترین جرائم رخ داده طی سه ماهه اول سال جاری در حوزه پلیس فتا عنوان کرد.

جانشین فرمانده انتظامی استان فارس در پایان ضمن تأکید بر لزوم آگاهسازی و آموزش بیش از پیش شهروندان پیرامون آسیب ها و تهدیدات فضای مجازی، افزود: کاربران هرگز فریب اینگونه آگهی‌ها به واسطه قیمت پایین را نخورند و در خصوص خرید از سایت‌های خرید و فروش دقت کافی را داشته و در صورت برخورد با هرگونه مورد مشکوک آن را از طریق وب سایت پلیس فتا به نشانی اینترنتی www.cyberpolice.ir و یا با شماره تلفن 096380 با کارشناسان پلیس فتا در میان بگذارند.

پایان پیام/ن